Tom Cruise nie je herec, tobôž Goebbels u scientológov

Autor: Jarmila Mikušová | 4.2.2008 o 23:44 | Karma článku: 13,23 | Prečítané:  5104x

Ležím v trojhviezdičkovom hoteli v meste, kde v tridsiatom ôsmom perfídni vodcovia dospeli k Münchner Abkommen. Na Voxe hučí Goebbelsov magnetizujuci prejav. Listujem vo Vanity Fair a v kratučkom článku s nazvom Imitátor sa dozvedám, že Will Smith bude asi scientológ. Spomeniem si, ako sa Tom Cruise u Oprah tešil, keď dostal Katie. Skákal jej tam po gauči ako vadný.

Po článku o wanna-be prezidentovi Smithovi fascinovane pozerám na reklamu na neviditeľné rovnátka. Sobášom s Katie Tom Cruise úspešne zavŕšil ďalšiu fázu osobného projektu a na poste volavky scientológov vyhral jackpot. No a plebs si nasadí priesvitné rovnátka, naučí sa stolovať, popracuje na akcente a návštevou osobného štylistu sa priblíži k dokonalosti čistej rasy. Unifikovanej vo svojej bezchybnosti. Aspoň na prvý pohľad.

Tom Cruise nie je herec, Tom Cruise je projekčná plocha
Top Gun aj A Few Good Man som pri trinástej televíznej repríze úspešne predriemala. A za tú blbosť, kde Tom s Nicole polonahí hulia trávu, by mi mali vrátiť vstupné. Stanley Kubrick musel byť už v kóme, keď to točil. Byť Arhurom Schnitzlerom tak si to s ním v záhrobí vybavím.

Tomov úspech spočíva v tom, že nevyvoláva nauzeu. Jeho vizuál akoby vznikol priemerovaním. Takto voľajako by mal vyzerať ideálny príslušník západnej civilizácie, aby si pri prijímacom pohovore vyjednal vyšší plat ako jeho škaredší kolega. Aby mal v bare úspech u žien a zároveň jeho polovička nemusela s kušou odháňať ostatné vilné samičky. Vyzerať solídne, nevyvolávať extrémne emócie, byť strednou hodnotou, ku ktorej nikto nie je natoľko vzdialený, aby si s tým tie rovnátka, dobrý kaderník a osobný tréner neporadili.

„Wollt ihr den totalen Krieg?"
Spýtal sa kedysi Joseph Goebbels a odpoveď mu mohla byť pomerne ukradnutá.

„Máme vyčistiť svet?" pýta sa našponovaný Cruise na zjazde scientológov tesne po tom, ako dostal čokoládovú medailu slobody.
„Ánóóó," zastoná odovzdane auditórium, ako keď sa fingovaný Mikuláš detí v škôlke spýta, či celý rok poslúchali.
Na počuranie. A ešte, keď tam nemecký historik Guido Knopp nájde analógie s unikátnym minstrom propagandy.Presne definované gestá a striedma mimika. A najmä - bez zaváhania. To robí dobrého lídra, ak ste ešte nevedeli a stále sa čudujete, kde zobral Robert s ryšavými mihalnicami svojich legendárnych štyridsať percent.

Nemecký historik Cruisovi s motorikou robota nemiestne lichotí. Tom sa má ku Goebbelsovi ako kópia k originálu. Chýba mu autenticita, opravdovost.
Tom Cruise je emulátor.

Ein Emulator ist ein System, das ein anderes nachahmt.
Napodobňovaním k dokonalosti. Imitáciou k splneniu túžob.

Imitátor Will Smith na začiatku svojej kariéry poctivo rozanalyzoval desať najúspešnejších filmov a participuje iba na projektoch, ktoré ho posunú ďalej. Naštudoval si životopisy Robina Williamsa, Toma Hanksa a Eddieho Murphyho a zistil, že pre masový úspech je dôležité, aby bol normálnym chlapíkom, ktorý nikdy nie je taký unavený, aby nedokázal s úsmevom načmárať autogram. O pätnásť rokov by mohol byť prezidentom Spojených štátov, povie v rozhovore a nikto sa nesmeje.

Nič nie je nemožné.
Insitný existencializmus, parola výrobcu tenisiek. A najmä nádej pre pracujúci ľud, keď sa nám títo nedotknuteľní z trhu márnosti tak podobajú.

Affinity, reality and communication (alebo irigácia mozgu)
Scientológia vraj vychádza z fundamentálnych právd, čo je už samo o sebe perverzné, keď vás vzápätí ubezpečia, že vaša pravda je tiež pravdou. Scientológovia nie sú dementní, aby nevedeli ako maximalizovať rozsah cieľovej skupiny. Nikto vám žiadne vierovyznanie nanucovať nebude a za pravdu môžete považovať tú svoju. Tomu sa vraví absolútna pružnosť. Pre spotrebiteľa čokoľvek.

Scientológia nie je nič iné ako sumárom všetkých tých tréningov mysle, ktoré na nekvalitnom papieri dostanete v lacných knihách. S tým rozdielom, že imitátori zo scientologickej cirkvi pri emulácii slobodomurárstva zistili, že tá pečať tajomna a mystické symboly majú niečo do seba. Čo funguje, to sa hodí, to použijeme.

Aha. A okrem toho chcú svet bez šialenstva, zločincov a vojny. Svet, v ktorom sa človek môže slobodne vzopnúť k novým horizontom. Ánóóó, jasá plénum jedinečných individualít.
V NÁKUPNÍ KOŠÍK, BOMBU A PRACHY VĚŘÍME
V porovnaní so spoločnosťou moslimov je západná civilizácia slabá. Boh na nás kašle, rodinné putá sa tavia, krízy na svetových trhoch nám hrozia vziať aj posledné istoty - v čo už len veriť, ak nie v seba a svoju vôľu.

Na scientológii je úžasné, že túto vierouku mnohé ovečky vyznávajú už dnes bez toho, aby si to uvedomovali.

„Scientology is just a big fat global scam."
Iba jeden veľký odrb, toľko Stan zo South Parku. U scientológov dosiahol na E-Metri neuveriteľné hodnotenie a ako nádejná reinkarnácia proroka Hubbarda iste vedel, o čom hovorí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi (stĺpček šéfredaktorky)

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Za Kollára sa musia hanbiť všetci

Boris Kollár sa nikdy nemal stať predsedom parlamentu.

AUTORSKÁ STRANA

Teroristi sa rodia aj na štadiónoch (píše Michal Havran)

Fanúšikovské násilie má pôvod v pocite zasvätenia.


Už ste čítali?