O ženách (malé súkromné exposé) - Vol. II

Autor: Jarmila Mikušová | 9.5.2008 o 20:33 | Karma článku: 14,47 | Prečítané:  4804x

Cestovať sama je inšpiratívne. Pred rokom som sa cestou z Paríža zoznámila s francúzskym modrokošeľovým manažérom, ktorý bol mojím východoeurópskym akcentom očarený až do okamihu, keď som na celé lietadlo rozhorčene vyhŕkla: „Mais Sarkozy est un peu fasciste, n'est-ce pas?" Bolo krátko po prezidentských voľbách a podľa výrazu nad modrou košeľou bolo ľahké určiť, koho tak ujo asi volil. Keby som o to stála, mohla som si vtedy trieskať hlavu o kokpit, že som sa svojou prostorekosťou pripravila o dîner, za ktorý sa od krásnych slovanských žien vždy očakáva nejaká tá protihodnota.

Na trase Bratislava-Manchester sa ma ujala urozprávaná finančná poradkyňa Katka. Vedľa Katky sedel nekonfliktný manžel, sympaťák, takmer vôbec sa nedostal k slovu. Správny kovboj slovami nemrhá, povedala som si. Katka štebotala o záhradke, zásadách dobrej hostiteľky a kuchyni čerstvo po prerábke. Zlatá bola, aj zopár snímok z mobilu predviedla. Ani som sa nemusela pretvarovať, súhlasne som ochkala a horlivo chválila absenciu poličiek nad drezom. Na malý okamih som sa ocitla v starom dobrom svete, kde chlap mlčí a žena je oduševnená v boji proti špine, za teplú stravu každý deň i za zdanie monogamie. Bree Van De Kampová je možno trochu psycho, ale primárne mi jej stratégia nepripadá až taká zlá.

If it's got a dick, it's going to act like one, sooner or later (tvrdí Lucia)
Nikomu to nehovorte, ale mňa dnešný svet, v ktorom má každý druhý chlap lepšie vystajlovaný účes ako ja, dosť otravuje. Rovnako mi zastretý obraz bipolárnej mužsko-ženskej selanky narúšajú mladé pohľadné dievčiny, tolerujúce čudesné móresy chlapcov, čo sa o gentlemanstvo ani neobtreli. Dnes už aj priemerne vyzerajúci mládenec oplýva pocitom, že sa dámy o neho poruvú. A výborne sa osvedčila aj hypotéza - nebudeš ty, bude iná, who cares. Kosti trubadúrov práchnivejú zopár metrov pod zemou a Oldřich Nový by bol dnes za magora, s tými svojimi romantickými narážkami.

Bez zbytočných okolkov - toto je éra mužov, metamorfóza patriarchátu so zmenenými pravidlami. Požehnanie pre všetkých maskulínnych machov, čo si trúfnu, aj pre všetkých tých zbabelcov, ktorí svoju fóbiu z odmietnutia a ďalšie charakterové vady maskujú do sms-iek. Famózna doba pre mužský druh, prahnúci po kohabitácii, keďže ženy sa začali z ničoho nič tváriť, že „aj im sex bez záväzkov vyhovuje". Rozmaznali sme si ich, súdružky.
xxx

Na letisku ma čaká Kristin. Očarujúca ako vždy. Trochu sliepkoidne sa na úvod posťažujeme, ako sme pribrali, odkedy sme sa videli naposledy. Keď mne to všetko ide do pŕs, zapiští Kristin. Vyzývavo sa nadýchne vo svojom obtiahnutom tričku, ja zmapujem obsah svojho dekoltu a len ženská solidarita mi zabráni v tom, aby som ju neplesla po zátylku. Až do konca môjho pobytu bude téma priberania do kôz nosným motívom našich štengrovačiek.

Kristin vaľká cesto na domácu pizzu, ja porcujem šampiňóny. Smejeme sa a keďže Kristínin boyfriend sa do kuchyne nezmestil, opäť sa o mňa pokúša to nostalgické dojatie nad starými dobrými časmi. Keď ženy varili a muži na dvore káľali drevo. Keď ženy rodili, čo im pánboh nadelil, keď pritom umierali ako analfabetky, lebo tak to vtedy bolo správne. Tá nostalgia má rýchlo prechádza.

Vlado má milý úsmev, nerozpráva veľa, je to rozvážny kovboj. Pred výletom do Liverpoolu nám skoro ráno urobí chlebíky a večer mi k televízii prinesie tretinkové pivo. Pozeráme definitívne úchylnú reláciu, v ktorej škaredý gay radí tlstým Britkám, čo si obliecť, aby im faldy neprevísali nad opasok. Záslužná činnosť v tejto krajine, kde polovica žien vyzerá ako ideálna cieľová skupina pre výrobcov proticelulitídových prípravkov, o ktorých všetky vieme, že nefungujú. No ale ľahšie natrieť ako prestať žrať, všakáno.

Anyway, v anglickej TV sa furt točia relácie o varení, hoci tu podľa Kristin doma nevarí takmer nikto.

Kristínine paprikášové lasagne, Vladove chlebíky a atmosféra ich bytu mi pripomínajú, že tam vonku môže zúriť postmoderna a konzumerizmus, ale ak máte to štastie, že stretnete správneho človeka, nad rozkladom rodinných hodnôt môžete mávnuť rukou. Žiť si svoj život, so svojimi hodnotami.

V malých čiernych do krčmy
Nechcela som Kristin veriť, keď mi tvrdila, že v tých károvaných nohaviciach nezapadnem, lebo Angličanky nosia do šenku plesové róby. Ale prisámvačku, také množstvo tyrkysového saténu som naposledy videla na svojom venčeku. V karaoke bare si spokojne sosám svojho Guinessa a očumujem dámy v saténe, ako vrtia panvami na vyvýšenom pódiu. Páni len tak postávajú a vyberajú si. Pripomína to trh s bielym mäsom. No však táto časť Anglicka má s otrokmi bohaté skúsenosti. Vo svojich plantavých nohaviciach zapadnem až v Gay Village. Lesbičky tyrkysový satén evidentne nemusia.

To, že si chlapci dajú občas po papuli, je istým príznakom zdravej hladiny testosterónu. Keď sa začnú v krčme mlátiť dve slečny, síce to ako zlatý klinec piatkového flámu ujde, ale keďže ide o širší trend, v duchu ma to znova núti k úvahám nad malígnymi dôsledkami emancipácie. (Hoci pravdupovediac, záverečná scéna, pri ktorej ochrankár vytiahol bojovnú Xenu za vlasy z balkóna, pripomínala skôr reminiscenciu z jaskyne.)

Už len čakám, kedy ma v bratislavskom podniku nejaká sošná deva uzemní výrečným:
„Prijebem ti?"

Čo si počať so slobodou
„Přistup blíže, ženo, a poslyš, co ti musím povědět. Jednou provždy sleduj věci užitečné a zvaž výhody, jež ti příroda poskytla a společnost uloupila. Následuj mé myšlenky a seznej, jak ses narodila coby mužova společnice a stala se jeho otrokyní, jak ses v běhu času v tomto postavení zahnízdila a začala je považovat za přirozené a konečně, jak tě dlouhý pobyt v otroctví zbavil hrdosti a tys dala přednost hloupým, leč výhodným neřestem před náročnějšími ctnostmi svobody a úcty. Zanechá-li tě chladnou obraz, jenž ti vykreslím, dokážeš-li nad ním rozjímat bez emocí, tehdy vrať se ke svým marným kratochvílím, "zde neexistuje lék, neřesti staly se zvyklostí"."
(Choderlos de Laclos: On the Education of Women)


Povedzme si to na rovinu. Ženy sa so svojou nedávno nadobudnutou slobodou zatiaľ nenaučili zaobchádzať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?